Komunikacja cytaty

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, jak wtedy było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazda na przeciwległy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się bliższe i tańsze, oraz co wewnątrz tym idzie - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można uzyskać się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka a własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a mocna wylądować w Azji, w Afryce czyli na tropikalnej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Grup Europejskiej a wszelki jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która planuje uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo prestiżowe są w tym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To zbawienne w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.